2017 Excellence in Teaching Award and Outstanding Teaching Award Winners Announced

The Center for Teaching and Learning administers the Outstanding Teaching Assistant Award, sponsored by the Office of the Vice President for Instruction; and the Excellence in Teaching Award, sponsored by the Graduate School. Below are the winners of the 2016-2017 Outstanding Teaching Award and the Excellence in Teaching Award.

Graduate School Excellence in Teaching Award Winners 2017

Meghan Barnes, Language and Literacy Education

J. Aaron Harris, Cellular Biology

Caitlin Ishibashi, Plant Biology

Haley O'Steen, Finance

Marcela Reales Visbal, Romance Languages

Graduate School Excellence in Teaching Award Nominees 2017

Ashley Fallaize, Kinesiology

Nicholas Batora, Genetics

Corina-Mihaela Beleaua, Comparative Literature

Rachel Cagliani, Communication Sciences and Special Education

Robert Coffman, Health Promotion and Behavior

Neil Debbage, Geography

Ashley Duxbury, Entomology

Ashley Fallaize, Kinesiology

Kaitlin Farrell, Odum School of Ecology

Katherine Fialka, History

Mohamad Hasan, Statistics

Mary Helen Hoque, Hugh Hodgson School of Music

Jessica Kobe, Educational Theory and Practice

A. Kelly Lane, Genetics

Ashleigh McKinzie, Sociology

Tanzir Mortuza, Pharmaceutical and Biomedical Sciences

Doron "Robby" Nadler, English

Hillary Palmer, Communication Studies

Roshini Ramachandran, Chemistry

Caitlin Reeves, Microbiology

Sarah Saint, Psychology

Filip Viskupic, International Affairs

Lauren Ward, Warnell School of Forestry and Natural Resources

Corry Yeuroukis, Pathology

Outstanding Teaching Award Winners 2017

Apurba Banerjee, Textiles, Merchandising & Interiors

Hye Jin Bang, Advertising and Public Relations

Adel Bedoui, Statistics

Nabaneeta Biswas, Economics

Matthew Bloodgood, Chemistry

Jayce Brandt, Entomology

Katherine Butcher, Theatre and Film Studies

Jason Byers, Political Science

Rachel Cagliani, Communication Sciences and Special Education

Jessica Chappell, Odum School of Ecology

Pablo Chialvo, Entomology

Wen-Hao (Winston) Chou, Kinesiology

James Coda, Language and Literacy Education

Valerie Coles Cone, Communication Studies

Katelyn Conley, Psychology

Anna Conti, Classics

Grant Crane, Chemistry

Kelsey Crane Warden, Geology

Drew Craver, Religion

Charles Cromer, Theatre and Film Studies

Shannon Curry, Warnell School of Forestry and Natural Resources

Katharine Dahlstrand, History Department

Kuhelika De, Economics

Brooke Douglas, Health Promotion and Behavior

Ashley Duxbury, Entomology

Alexandria Edwards, English

Lu Fan, Financial Planning, Housing and Consumer Economics

Andrew Fialka, History

Arron Foster, Art

Shan Gao, Plant Pathology

Julie Grainy, Microbiology

Ana Gutierrez-Colina, Psychology

Taylor Hafley, Geography

Mary Virginia Hahn, Romance Languages

Ralph Hale, Psychology

Julia Hernández, Romance Languages

Andrea Hetrick, Psychology

Nicole Hoffman, Kinesiology

Casey Hollibaugh, Kinesiology

ChengFang Hong, Plant Pathology

Sophia Jeong, Mathematics & Science Education

Qiyuan Jin, Public Administration and Policy

Tareva Johnson, English

Sung Eun Jung, Educational Theory and Practice

Oguz Koklu, Mathematics & Science Education

Ezequiel Korin, Entertainment and Media Studies

A. Kelly Lane, Genetics

Jacob Lee, Geology

Hwa Young Lee, Mathematics & Science Education

Ariel Lockshaw, Art

Thomas Manget, History Department

Antonio Mantica, Physics & Astronomy

Cynthia Maupin, Psychology

Larry McCalla, Career and Information Studies

Shannon Kirejczyk, Pathology

Daniel Mckenzie, Mathematics

Sean Medlar, Philosophy

Henna Messina, English

David Miklesh, Marine Sciences

Claire Mills, Philosophy

Marko Milosevic, Mathematics

Tyler Miyawaki, Genetics

Rebeca Morais Coelho, Romance Languages

Tanzir Mortuza, Pharmaceutical and Biomedical Sciences

Matthew Moulton, ETAP

Kevin Murphy, Chemistry

Dorothy Musselwhite, Hugh Hodsgon School of Music

Susana Nkurlu, Comparative Literature

Thomas Novak, Kinesiology

Haley O'Steen, Finance

William Olsen, Mathematics

Jamie Palmer, Institute for Women's Studies

Hans Parshall, Mathematics

Christian Pettersen, Geography

Alex Pilote, Plant Biology

Lainie Pomerleau, English

Paula Rawlins, English

Ashley Rea, Plant Biology

Jared Register, Hugh Hodgson School of Music

Peter Riggs, Hugh Hodgson School of Music

Leticia Rincon Herce, Romance Languages

Brandon Rittgers, Chemistry

Jennifer Marie Robinson, Romance Languages

Richard Ross, Statistics

Juliano Saccomani, Romance Languages

Matthew Sadowski, Music

Carolina Salge, MIS

Shelly Samet, Infectious Diseases

Rachel Sanders, Language and Literacy Education

Amanda Scheutzow, Art

Alan Schmalstig, Microbiology

Thitapa Shinaprayoon, Psychology

Lane Siedor, Psychology

Gretchen Sneegas, Geography

Yoonsook Song, Hugh Hodgson School of Music

Sally Spalding, Communication Studies

Abby Sterling, Warnell School of Forestry and Natural Resources

Lelani Sumabat, Plant Pathology

Tara Sutton, Sociology

Anna Tansik, Marine Sciences

John Terry, Theatre and Film Studies

Gale Thompson, English

Sarah Anna Thorne, Psychology

Kara Tinker, Microbiology

John Vinson, Odum School of Ecology

Filip Viskupic, International Affairs

Jonathan Walsh, Genetics

Xue Wang, Chemistry

Bridgette Wells, Pathology

Lauren Whitham, Hugh Hodgson School of Music

Rachel Williamson, Psychology

James Wood, Odum School of Ecology

Crystal Wu, Hugh Hodgson School of Music

Rui Xie, Statistics

Jiahao Xu, Physics & Astronomy

Kasey Yearty, Chemistry

Kristy Zera, Pharmaceutical and Biomedical Science

Jingyi Zhang, Statistics

Xiaoying Zhao, Educational Theory and Practice

Jun Zhao, Sociology